Vzpomínka na Vojmíra Srdečného

Byl hybatelem a otcem zakladatelem organizovaného sportování lidí s tělesným postižením u nás. V roce 1947 nastoupil hned po studiích do rehabilitačního ústavu v Kladrubech, kde vzápětí uspořádal v dubnu 1948 první Kladrubské hry: „Lidé na vozíčcích, bez ruky či nohy, různě ochrnutí najednou závodili v hodu koulí, oštěpem, diskem, plavali, ti, kteří mohli, chodili. Uspořádali jsme dohromady vlastně takové maličké paralympijské hry. První ročník trval deset dní,“ popsal osobně v rozhovoru v únoru 2018 Vojmír Srdečný pro server i60.

Stal se také členem vůbec prvního předsednictva Československého svazu tělesně postižených sportovců, které bylo ustanoveno 16. června 1969.

Na počátku dospělosti životní cestu Vojmíra Srdečného ovlivnila náhoda – ostatně tomu děje často, jde-li o výjimečné putování. Nepřijetí na Pedagogickou fakultu v Hradci Králové ho nasměrovalo do Kostele nad Orlicí. Zde se na státní reálce setkal s učitelem Františkem Škvárou, v té době průkopníkem v oboru tehdy zvaném Zvláštní tělesná výchova.

Proto dnes, jménem každého jednoho sportovce, těch začínajících, kondičních či vrcholových: Děkujeme za rozvoj aktivit tělesně postižených.

Foto: Archiv ČSTPS, Rehabilitační ústav Kladruby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *