Mezinárodní turnaje na našem území

KPM CONSULT Czech Open (dotace 12000 Euro) je mezinárodní antukový turnaj, který svoji historii odstartoval v roce 1995 v Brně. Zde byl organizován do roku 1998 a svoji úrovní přesvědčil delegáty ITF natolik, že mu pravidelně zvyšovali kategorii na současnou nejvyšší ITF1. Od roku 1999 byl turnaj přemístěn do Prostějova, což bylo vyvoláno především stoupajícími nároky na úroveň tenisového areálu i doprovodných služeb. Do prostějovského Tenis Clubu se sjíždějí světoví hráči a hráčky doposud a to vždy třetí týden v červnu.

Prague Cup Czech Indoor (dotace 6000 Euro) je jediný halový turnaj mezinárodní úrovně u nás a pravidelně ho na počátku prosince hostí areál Club Hotelu Praha v Průhonicích. I sem se sjíždí kvalitní hráčská konkurence. Historie turnaje sahá do roku 1997 a od té doby se na pražských dvorcích představí zhruba 85 tenistů a tenistek ročně. Kategorie turnaje se zatím zastavila na úrovni ITF3.

SSŽ Cup – mezinárodní mistrovství ČR (dotace 1000 Euro) navazuje na předchozí ročníky, kdy byl organizován pouze jako mistrovský vrchol domácí soutěžní sezóny. Jeho historie začala v roce 1996 v Neratovicích, pokračovala dvěma ročníky v Kralupech nad Vltavou a od roku 1999 je každoročně organizován v tenisovém areálu TC Classic v Brně. Doposud se všichni účastníci museli sklonit nad uměním Miroslava Brychty, ale mezinárodní konkurence mu cestu k dalším titulům ztěžuje. Turnaj má kategorii ITF Futures a je organizován vždy v srpnu.

 

ČTSV Tour – seriál mistrovství České republiky

Domácí turnajový okruh má za sebou už dvanáctiletou historii. Každoročně se počet turnajů pro české hráče mění a zvyšuje se jejich úroveň. Od roku 2003 se ČTSV Tour hraje jako turnajový okruh Mistrovství ČR, který probíhá po celou sezónu a do konečného výsledku se započítávají body získané ve dvouhře i čtyřhře během celé Tour. Mistr republiky ve dvouhře i čtyřhře je vyhlašován během mezinárodního mistrovství ČR v Brně. V současné době jsou do ČTSV Tour zařazeny Hamr Open v Praze (halový), Karviná Open (halový), Brno Open, Praha Open, Hostýnský pohár v Bystřici pod Hostýnem a Radnický pohár v Radnicích u Plzně.

 

Mistrovství Světa družstev – World Team Cup a český tým

Český národní se účastní vrcholné akce ve světovém kalendáři tenistů na vozíku každoročně od roku 1995. Systém mistrovství je obdobný jako v Davisově poháru s tím rozdílem, že družstva svádí každoročně boj o umístění během jednoho týdne ve dvou dvouhrách a jedné čtyřhře. Od roku 2004 byla mužská kategorie rozdělena na dvě Světové skupiny, přičemž ve Světové skupině 1 (WG 1) má nárok hrát prvních šestnáct států světa (podle umístění v předchozím roce) a ve Světové skupině 2 (WG 2) další šestnáctka. Po skončení bojů zůstává prvních dvanáct států přímo ve Světové skupině 1, třináctý a čtrnáctý stát musí bojovat o udržení s třetím a čtvrtým ze Světové skupiny 2 a patnáctý i šestnáctý tým jsou nahrazeny vítězem a druhým ze Světové skupiny 2. V národních barvách nikdy nechyběl fenomenální Miroslav Brychta a k němu byli postupně nominováni do dvou až tříčlenného týmu Michal Stefanu, Jiří Fiala, Dalibor Potůček, Michal Sember nebo Michal Kubát. Česká vlajka zavládla mezi účastnickými zeměmi na turnajích World Team Cup v Holandsku (2x), Austrálii, Anglii, Španělsku, USA, Francii, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Novém Zélandu a Brazílii. Nejlepší umístění se podařilo v polských Sopotech, odkud v roce 2003 přivezli Brychta, Stefanu a Potůček skvělé čtvrté místo.

 

Český tenis na vozíku a paralympijské hry

Díky kvalifikačním kritérií či neshodám ČTSV a Českého paralympijského výboru v minulosti se dostal český tenista na vozíku na paralympijské hry až v roce 2004 v Aténách. Byl jím Miroslav Brychta a tažení turnajem ukončil mezi posledními šestnácti hráči, kde ho vyřadil současný nejlepší hráč světa – Francouz Jeremiasz. To byl v konkurenci 65 účastníků určitě výborný paralympijský debut českého tenisu na vozíku.