Stolní tenis stojící

O sportuHistorieSportovní klubyReprezentaceDokumentyKalendář akcíVýsledky

O sportu

Stolní tenis patří k tradičním a historicky i nejúspěšnějším sportům. Rozdělení stolního tenisu na sekci vozíčkářů a stojících poukazuje na specifika obou z nich a reflektuje klasifikační rozdělení dle typu postižení TT 1-5 jsou klasifikační třídy pro sedící a TT 6-10 jsou třídy pro stojící. Jako paralympijský sport se stolní tenis objevil již v roce 1960, kdy se konaly první oficiální paralympijské hry. Stolní tenis je řízen mezinárodní federací ITTF a v současné době je na světovém žebříčku vedeno 597 stojících hráčů.

Kontakt

Petr Bureš, předseda STK
e-mail: bures.petr@petr-bures.com
telefon.: 603 163 117

Člen STK: Radek Procházka

Člen STK: Jaromír Němec

Web odkaz na národní federaci  https://www.ping-pong.cz/stolni-tenis-hracu-s-telesnym-postizenim/

Web odkaz na mezinárodní federaci http://www.ipttc.org/

Historie

Světová historie

Možnost prvního kontaktu se stolním tenisem měli jedinci s tělesným postižením ve Velké Británii, v malém městečku Stoke Mandeville v roce 1955. V místní nemocnici si v létě v roce 1955 poprvé pacienti vyzkoušeli stolní tenis. Nicméně první myšlenka uspořádat hry pro jedince s tělesným postižením vzešla od Ludwiga Guttmanna již v roce 1948 právě ve Stoke Mandevillské nemocnici, které jsou známe jako první Stoke Mandevillské hry. Avšak ve stejném roce 1948 byly v Československé republice cca o 3 měsíce dříve, než ve Stoke Mandeville uspořádány první Kladrubské hry pro osoby s tělesným postižením a stolní tenis byl jejich součástí. Na základě dostupných zdrojů tudíž můžeme označit rok 1948 jako rok, kdy se jedinci s tělesným postižením poprvé dostali do kontaktu se stolním tenisem ve světě, respektive v Československé republice.

Nicméně Stoke Mandeville je považováno za rodiště paralympijského hnutí jako takového a Guttmann za „otce paralympismu“, protože z jeho popudu se v Římě v roce 1960 konaly první oficiální Lení Paralympijské hry (LPH) a stolní tenis opět nechyběl (Reismüller et al., 2017, Vařeková et al., 2017). Kondrič M. (2012) uvádí, že stolní tenis patří mezi pětici nejvíce rozšířených sportů na světě, a také je jeden z nejvíce populárních raketových sportů mezi jedinci se specifickými potřebami.

V současné době (1.7.2018) je na světovém žebříčku vedeno ve všech klasifikačních třídách ve stolním tenisu hráčů s tělesným postižením (TT1-TT10) celkem 1155 hráčů, z toho 640 hráčů stojících[1] (TT6-TT10) a 515 hráčů na vozíku (TT1-TT5).


Česká historie

V roce 1967 se konalo první mistrovství republiky, kterého se zúčastnilo 21 hráčů a hrálo se bez rozdělení do jednotlivých klasifikačních tříd. Až na druhém mistrovství republiky v roce 1968 se vytvořila jakási forma klasifikačních tříd a to: lehčí postižení, střední postižení a nejtěžší postižení.

V roce 1977 již byly 4 klasifikační třídy: lehčí, střední, těžší a nejtěžší postižení. Nicméně hned v následujícím roce 1978 se 4 třídy zredukovaly pouze na 2: lehčí a těžší postižení. První mistrovství světa (MS) se konalo v roce 1982 a první mistrovství Evropy (ME) v roce 1983, přičemž v roce 1983 byla sepsána první podrobná klasifikace, která prošla schválením ITTF a od roku 1992 platí rozdělení současných klasifikačních tříd TT1-TT10, kterými se Česká republika také řídí (Classification Handbook Barcelona, 1992, Československý svaz tělesně a zrakově postižených sportovců, 1991).

Sportovní kluby

Připravujeme…

Reprezentace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin a euismod purus. Fusce laoreet tempus nibh quis pulvinar. Morbi vitae arcu eu odio condimentum pulvinar rhoncus ac odio. Phasellus hendrerit tempus dui, quis convallis ante. Sed sed scelerisque velit, vehicula aliquet nulla. Curabitur euismod enim vel efficitur ultrices. Suspendisse aliquam in nisi nec tempus. Integer at urna vitae lectus auctor interdum. Fusce ullamcorper erat quis mollis molestie. In hac habitasse platea dictumst.

Proin ullamcorper felis pharetra, fermentum quam eget, molestie enim. Aenean faucibus eleifend libero. Integer porta quis diam nec pharetra. Nunc at porta eros, et viverra orci. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Nulla in erat pulvinar, suscipit ligula nec, mattis mi. Phasellus non orci finibus, elementum nisl sit amet, accumsan eros. Sed semper quam et odio suscipit tempor. Praesent tempor massa suscipit urna tempor sollicitudin. Vestibulum congue mattis urna, eu cursus leo malesuada ut. Nam vestibulum tortor magna, vel blandit nibh varius et. Proin eu semper nisl, sit amet volutpat nisi. In neque erat, tincidunt a molestie volutpat, commodo a mi.

Kalendář akcí