Para Finland Open 2019

Ve dnech 10. – 13. 10. se konal turnaj Para Finland Open. Na tento turnaj jsme vyslali 5 hráčů. Za vozíčkáře se účastnili Jiří Suchánek ve skupině postižení 2 a Petr Svatoš ve skupině 3. Za stojící se turnaje zúčastnili Petr Hnízdo ve skupině 6, a ve skupině 8 Vít Špalek a Lukáš Maxa. V prvním tréninkovém dni jsme se seznamovali s halou a celkově s prostory celého komplexu.

Po večerním rozlosování zavládla v našem táboře celkem dobrá nálada. Jiří byl jedničkou celého turnaje a Petr byl nasazený jako dvojka ve skupině, což znamenalo velmi dobré výchozí pozice. První zápasy byly pro naše hráče rozehřívací a oba naši hráči si s nimi poradili na výbornou. Jiří porazil Ukrajince Gulyka a Petr Fina Rasanena. Oba zápasy dopadly poměrem 3:0. Další kolo už moc radosti bohužel nepřineslo. Jiří prohrál celkem překvapivě s Francouzem Michaudem 1:3 a Petr s Němcem Brüchlem, taktéž 1:3. Poslední zápasy naštěstí dopadly pro naše barvy dobře a jak Jiří, tak Petr postoupili do vyřazovacích bojů. Jiří porazil 3:0 portugalského hráče Duarte-Almeidu a Petr Francouze Geuljanse poměrem 3:1.

Oba naši hráči postoupili rovnou do čtvrtfinále. Jiří si zde hladce poradil s Francouzem Bessetem a po výhře 3:0 měl zajištěnou medaili a postup mezi nejlepší 4. Petr bohužel prohrál po velmi vyrovnvaném zápase 2:3 s Rusem Toporkovem a turnaj pro něj skončil. Naneštěstí podobný osud potkal i Jiřího o zápas později. Po velmi vyrovnaném zápase prohrál 2:3 s Ukrajincem Yezykem a naděje na finále se rozplynuly.

Jiří Suchánek (CZE) – Gulyk Roman (UKR)

3:0 (4,4,8)

Jiří Suchánek (CZE) – Julien Michaud (FRA)

1:3 (8,-6,-10,-7)

Jiří Sucháhek (CZE) – Nuno Duarte Almeida (POR)

3:0 (3,1,2)

Jiří Suchánek (CZE) – Benoit Basset (FRA)

3:0 (7,10,7)

Jiří Suchánek (CZE) – Oleksandr Yezyk (UKR)

2:3 (-10,-9,4,4,-3)

Petr Svatoš (CZE) – Pekka Juhani Rasanen (FIN)

3:0 (7,6,2)

Petr Svatoš (CZE) – Thomas Brüchle (GER)

1:3 (-3,8,-6,7)

Petr Svatoš (CZE) – Francois Geuljans (FRA)

3:1 (8,-6,6,9)

Petr Svatoš (CZE) – Vladimir Toporkov (RUS)

2:3 (-8,-7,9,9,-9)

Ve družstvech hráli naši zástupci Petr a Jiří ve skupině postižení 3. Ve tříčlenné skupině se naši hráči postupně utkali s dvojicí z Ukrajiny a poté s belgicko-italskou dvojicí. V prvním zápase proti ukrajinským reprezentantům se našim hráčům povedlo vyhrát úvodní čtyřhru 1:3, což slibovalo velmi dobré vyhlídky do dalšího vývoje zápasu. Bohužel tento pomyslný matchball nedokázal ani Petr, který prohrál 2:3 s Petrunivem, ani Jiří, který opět prohrál 2:3 s Yezykem, proměnit a nakonec naše duo prohrálo 1:2 na zápasy. Další na řadě byli Ital s Belgičanem. Zde už se nestalo žádné překvapení a po výhře 3:0 ve čtyřhře a po Jiřího výhře 3:0 v následující dvouhře jsme postupovali rovnou do semifinále.

Zde naši hráči nastoupili proti irsko-německé dvojici Judge-Brüchle. Proti budoucím vítězům jsme nepodali vůbec špatný výkon, bohužel čtyřhra dopadla poměrem 3:1 pro soupeře a následný zápas Petr prohrál s Irem Judgem v poměru 3:0 a byl konec dalším nadějím. Zůstali jsme tedy na třetím místě.

Co se týče našich stojících hráčů; Petr Hnízdo (6), Vít Špalek a Lukáš Maxa (oba 8), tak v soutěži jednotlivců všichni 3 bohužel nepostoupili ze základních skupin a do vyřazovacích bojů o medaile tak nezasáhli. Petr měl 3člennou skupinu a Vítek s Lukášem 4členné skupiny. Vítkovi a Lukášovi se podařilo vyhrát ve skupinách po jednom zápase. Petrovi se bohužel zvítězit nepovedlo.

Petr Hnízdo (CZE) – David Paul Wetherill (GBR)

0:3 (-4,-0,-9)

Petr Hnízdo (CZE) – Markku Manner (FIN)

1:3 (8,-5,-7,-4)

Vít Špalek (CZE) – Linus Karlsson (SWE)

0:3 (-3,-5,-7)

Vít Špalek (CZE) – Marc Philippe Ledoux (BEL)

1:3 (-7,9,-7,-8)

VÍT Špalek (CZE) – Brage Aesoy Titlestad (NOR)

3:0 (3,8,9)

Lukáš Maxa (CZE) – Ivan Mai (UKR)

0:3 (-3,-4,-9)

Lukáš Maxa (CZE) – Billy Shilton (GBR)

(-1,-1,-1)

Lukáš Maxa (CZE) – Nikita Novikov (RUS)

3:2 (-5,11,5,-8,10)

V soutěži družstev ve skupině postižení 6, nastoupil Petr po boku německého spoluhráče Thomase Raua. V této kategorii byla pouze jedna 5členná skupina, kde se hrálo každý s každým. Po výhrách Petra a Thomase nad smíšeným párem z Izraele a Norska a nad finským párem, si Petr a Thomas zajistili bronzové medaile.

Ve skupině 8 do bojů zasáhli Vítek s Lukášem. Zde byly dvě 3členné skupiny. Naneštěstí se klukům nepodařilo vybojovat postup ze skupiny, když v souboji o postup prohráli s indonéským párem 1:2 na zápasy – prohra 2:3 v úvodní čtyřhře, následně Vítek výhrou 3:0 srovnal stav na 1:1 na zápasy, ale v rozhodujícím zápase Lukáš podlehl soupeři 2:3.

Odkaz na kompletní výsledky jednotlivců: http://www.ipttc.org/upload/results/files/Para_Finland_Open_2019_Singles.pdf

Odkaz na kompletní výsledky družstev: http://www.ipttc.org/upload/results/files/Para_Finland_Open_2019_Teams_Final_Results.pdf

Autor: David Půlpán