Sledge hokej je druhým sportem, ve kterém měla Česká republika na uplynulých paralympijských hrách zastoupení. Tým 15 hráčů se lvíčkem na prsou odehrál rozhodující zápas o páté místo s Nory, kteří zvítězili při konečném skóre 5:2. Česká republika tak v konečném pořadí obsadila šestou příčku.

Sledge hokej patří k jednomu z nejdynamičtěji se rozvíjejících sportů, jehož kořeny u nás sahají do roku 2000. V porovnání se světovou scénou jde v Česku o poměrně mladý sport, prvopočátky sledge hokeje totiž můžeme najít ve švédském Stockholmu, kde skupina nadšenců z rehabilitačního centra chtěla pokračovat ve hraní hokeje i přes své tělesné postižení už počátkem 60. let. Rozhodli se proto sestavit speciální sáně „sledge“, které sestávaly z kovového rámu připevněného na nožích z bruslí. Jako hokejky používali kulaté palice s řídítky jízdních kol. A tak mohlo být jezero jižně od Stockholmu svědkem prvopočátků hry, která dnes na vrcholných mezinárodních soutěžích dokáže do ochozů stadionu přilákat na tisíce fanoušků a je samozřejmou součástí živého televizního vysílání.

V České republice vzešel sledge hokej ze Zlína, kde se po dvou letech „přáteláků“ rozmohl v roce 2002 také do Kolína a Olomouce. Tyto tři kluby daly základ české sledge hokejové lize, v níž dnes o titul bojuje 8 týmů. Za úspěšným rozvojem tohoto sportu stojí práce několika zakládajících nadšenců v čele s Romanem Herinkem, k němuž se následně připojil Martin Kudláček. Z jejich pera také vzešla zpráva detailně mapující peripetie, se kterými se museli vypořádat. Nyní máme tu čest se o ni s vámi podělit. Díky, že českému sledge hokeji stále fandíte!

file icon pdf Sledge-hokej_Uvod_historie.pdf