V rámci turnaje se hrála liga 1 a liga 2 - v první lize hrálo 10 týmů a v druhé lize 6 týmů. Turnaj měl dlouho své zázemí ve Sportovním centru Nymburk, loňský ročník se konal v Plzni a letos turnaj nalezl své zázemí ve Sportovní hale Jedenáctka a v hale TJ Boheminas na Hagiboru. Ubytování bylo zajištěno v Top Hotelu Praha. Turnaj rozhodcovalo celkem 17 rozhodčích pod vedením mezinárodního rozhodčího Lukáše Szymczaka a více než 30 stolkových rozhodčích pod vedením hlavní stolkové rozhodčí Jany Motejlkové. V rámci turnaje se konal i vzdělávací seminář pro rozhodčí, kterého se zúčastnilo 5 českých rozhodčích. Kromě 12 evropských a 3 domácích týmů se turnaje zúčastnil i tým Santer Rio Rugby z Brazílie. „Příprava a logistika turnaje byla vyčerpávající, ale odměnou jsou vynikající zápasy a spokojenost všech účastníků. Jsme rádi, že RUGBYMANIA má v kalendáři IWRF své místo a turnaj jako takový ve světě své jméno. V pátek po prvním zápase s European Giants jsme pomýšleli na vítězství, ale sobotní prohra s týmem GB Talented nás vrátila opět na zem. Postup ze skupiny byl dlouho nejasný a rozhodovalo se dle počtu získaných bodů a ty byly nakonec nejpříznivější pro European Giants  - 114 bodů, tým Prague Robots postupoval z druhého místa díky 113 bodům a na třetím místě ve skupině se umístil tým GB Talented  se 112 body“ hodnotí turnaj hlavní organizátor, hráč a trenér David Lukeš. Z bojů o zlato vyřadili Roboty hráči francouzského týmu Les Mousqetaires. O bronzovou příčku pak svedli hráči Prague Robots boj s rakouským týmem Flying Wheels a o vítězi se rozhodovalo až v prodloužení, když se Robotům podařilo v řádném čase srovnat na 56:56, v prodloužení si pak hráči Prague Robots skóre pohlídali a zvítězili 58:56.  Boj o zlato byl neméně napínavý, ale francouzští „mušketýři“ nakonec zdolali tým European Giants 59:57.

Francouzský tým „mušketýrů“ přijel do Prahy, aby se připravil na dubnový turnaj 6 národů, kde se bude rozhodovat o posledních dvou účastnících Letních paralympijských her Rio de Janeiro 2016. „Turnaj je pro nás opravdu přínosem, jsou zde kvalitní týmy i celkový management turnaje je na vysoké úrovni – ubytování, dobrovolníci atd. Rugbymanie je ve Francii populární a proto se rádi na tento turnaj vracíme“ hodnotí trenér francouzské reprezentace Olivier Cusin. Za zmínku stojí též účast britského béčkového reprezentačního týmu GB Talented, který byl posílený i o hráče národního týmů A, kteří se v září vítězstvím na mistrovství Evropy kvalifikovali se na paralympijské hry 2016.

O vítězný pohár pro ČR se v lize 2 postaral tým The Gunners, který ve finále porazil polský tým Four Kings. Domácí The Gunners hráli pod vedením kapitána Jiřího Kadeřávka, jednoho ze zakladatelů ragby vozíčkářů v ČR a zakladatele Rugbymanie. „První turnaj se konal v roce 1999 jako závěr společného soustředění s týmem Rakouska a Polska a zúčastnily se jej 3 týmy. Od té doby se úroveň ragby a konkurence týmů na turnaji výrazně zvýšila. V letošním roce se účastnilo již 16 týmů. Rugbymania zůstává pro domácí týmy vynikající příležitostí, jak si zahrát s hráči světové úrovně. Aby se zapojilo, co nejvíce hráčů z české ligy, byl turnaj letos prvně rozdělen do dvou lig podle úrovně herních zkušeností.“ dodává Jiří Kadeřávek.

Výsledky – Liga 1

1.         LES MOUSQETAIRES

2.         EUROPEAN GIANTS

3.         PRAGUE ROBOTS

4.         FLYING WHEELS

5.         GB TALENTED

6.         FLEMISH LIONS

7.         THE REDS

8.         GERMAN DEVELOPMENT

9.         HOLLISTER HUSSARS

10.       FLYING DUTCHMEN

Výsledky – Liga 2

1.         THE GUNNERS

2.         FOUR KINGS

3.         WILD BOARS

4.         LIONS OSTRAVA

5.         CAPSAAA PARIS

6.         SANTER RIO RUGBY

Kontakt

David Lukeš, M: 602 952 100

Radka Kučírková, M: 602 179 011

https://www.facebook.com/rugbymania.cz

www.rugbmania.cz

 

Historie

Ragby vozíčkářů je jednou z mála kolektivních her pro osoby s těžkým tělesným postižením, která vznikla v sedmdesátých letech v Kanadě a jedná se o kombinaci basketbalu, ragby a hokeje. Název sportu se vyvíjel od původního Murderball, přes Quadrugby až k dnešnímu Wheelchair Rugby. První mistrovství světa se konalo v roce 1995, v roce 1996 byl sport představen na Paralympijských hrách v Atlantě a v roce 2000 bylo ragby vozíčkářů plnohodnotným sportem na Paralympijských hrách v Sydney. V ČR se ragby vozíčkářů rozvíjí od roku 1993, kdy byl založen první sportovní klub SK Quadru Fit Hradec Králové.  Reprezentace ČR se poprvé zúčastnila v roce 1996 World Wheelchair Games, které se konaly ve Stoke Mandeville (Velká Británie), v kolébce paralympijského sportu. Počátky Rugbymanie v ČR sahají do roku 1999.

Pravidla

Každý tým může mít maximálně 12 hráčů, z nichž jsou na hřišti 4 a mohou střídat dle pravidel. Každý hráč je bodově ohodnocen dle typu a rozsahu postižení od 0,5 do 3,5 a bodový součet hráčů na hřišti může být maximálně 8. Hrací doba je 4 x 8 minut a vítězí tým, který dá více gólů (hráč musí přejet alespoň dvěma koly přes brankovou čáru s míčem plně pod kontrolou).