Vendula Dušková dvojnásobná finalistka a jedna z nejmladších členů českého paralympijského týmu v Riu 2016. Svou medailovou sbírku zde obohatila stříbrem z prsařské stovky. Výkony na letošním šampionátu a příkladná příprava prokazují, že je velkým příslibem pro nadcházející mistrovství světa i paralympijské hry Tokio 2020. Dominika Míčková předvedla obrovský výkonnostní posun především díky intenzivní práci na technice a vybojovala svou první medaili na vrcholné soutěži. Petr Andrýsek při svém comebacku na mezinárodní scénu získal evropský bronz na prsařské stovce. Anežka Floriánková, Jonáš Kešnar, Tomáš Hlavinka jsou plavci s již splněnými limity na světový šampionát 2019. Tadeáš Strašík a Agáta Koupilová na limity nedosáhli jen těsně a kvalitními výkony na sebe upozornil i benjamínek týmu Petr Frýba. Nominace není ještě zdaleka uzavřena a uvidíme, jak se jim povede na finálovém závodu Českého poháru XXVII. Strahov Cupu, který se koná dne 1. prosince 2018 v Aquacentru Šutka.

Dvojnásobným mistrem Evropy se stal odchovanec KONTAKTu bB Arnošt Petráček (ČATHS) na 50 m volný způsob a 50 m znak. Miroslav Smrčka (ČSZPS), v 80. letech československý reprezentant mezi nepostiženými a spoluplavec šéftrenéra Jana Nevrkly ze Střediska vrcholového sportu, si ze šampionátů odváží dvě čtvrtá místa a další finálové starty.

V průběhu šampionátu se konala schůzka trenérů se zástupci World Para Swimming, které se zúčastnili Štěpán Cagaň, manažer reprezentace plavání ČSTPS a Jan Nevrkla, šéftrenér ČSTPS a Radka Kučírková, předsedkyně ČSTPS. Jan Nevrkla na otevřeném fóru představil model programu, díky kterému má ČR širokou plaveckou základnu a zároveň vyjádřil obavu nad úbytkem plavců z nižších klasifikačních tříd ve světě. Víťa Šašek zastupoval ČR na schůzce poradní skupiny sportovců, kde prezentoval pohled sportovců na klasifikační problematiku.

„Škoda, že Český paralympijský výbor v roce 2004 po návrhu ČSTPS na restrukturalizaci dle vzoru Mezinárodního paralympijského výboru, neoprávněně Český svaz tělesně postižených sportovců vyloučil a zastavil financování ČSTPS.  Celá, nejen plavecká, generace sportovců byla kvůli těmto nesportovním krokům ČPV o vrcholné soutěže ochuzena. Rozvoj sportů nastartovaný v ČSTPS tím byl zcela zmražen a dnes máme na stole iniciativu změny od týchž sportovců, kteří tenkrát byli členy ČSTPS a přešli do ČATHS. Dost možná jsme nyní mohli konkurovat světovým plaveckým velmocem. Nenechali jsme se odradit, pracovali jsme stále na rozvojovém programu KONTATu bB, díky kterému jsme byli schopni vyslat na toto mistrovství 13 plavců s perspektivou dalšího růstu výkonnosti“, komentuje šampionát šéftrenér, bývalý předseda ČSTPS a bývalý člen exekutivy Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání Jan Nevrkla.

Šampionát byl ze strany Irského paralympijského výboru (Paralympics Ireland) a sekcí plavání Mezinárodního paralympijského výboru (World Para Swimming) výborně připraven. Na mezinárodní scénu se plavci ČSTPS vrátili v hojném počtu díky finanční podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které v roce 2017 obnovilo financování a díky koncepční práci Plavecké akademie bez bariér KONTAKTu bB.

Díky všem plavcům a členům realizačního týmu za vzornou reprezentaci a nezapomenutelné zážitky jak v průběhu přípravy, tak zde na šampionátu při strhujících bojích o co nejlepší umístění.

Radka Kučírková, předsedkyně ČSTPS

M: 602 179 011

file icon pdf ME_2018_08_19_Profily-plavců.pdf