Třináctiletá Anežka Floriánková si vylepšila osobní rekord na znakové stovce o 3 vteřiny na čas 1:27,50 a vteřinové osobní zlepšení předvedla na trati 200 m polohový závod v čase 3:17,10. „Z výsledků jsem trochu překvapená, protože si ještě zvykám na nové závodní plavky, ale i přes to se mi povedlo zaplavat super časy,“ okomentovala s úsměvem své výkony Anežka.  Úspěšný den měla také Vendula Dušková, která si vylepšila osobní rekord na prsařské stovce o 2 vteřiny na 1:47,24. „Největší radost mám dnes asi z osobáku na sto metrů prsa. Vylepšení o dvě sekundy je velkým posunem a už při závodu jsem cítila, že by to mohlo být dobré. Ale že takhle moc? To ne,“ prozradila bezprostředně po závodu Vendula.

Vedle dvou mladých plavkyň, které aspirují na nejvyšší závodní mety, se Strahov Cupu zúčastnilo 102 závodníků od nejmladších žáků až po plavce, kteří byli průkopníky českého plavání vozíčkářů. „Když jsme před dvaceti lety vyjeli poprvé na mistrovství Evropy do Perpignonu s Martinem Kovářem, Honzou Nevrklou a Honzou Hnízdilem, ani mě tehdy nenapadlo, že se závody podobné velikosti dají uspořádat i v ČR,“ komentuje Tomáš Scharf, účastník dvou paralympijských her a tradiční finišman medailově úspěšné štafety z období 1999 – 2004. „O šíři a kvalitě našeho programu svědčí to, že celkem jedenáct sportovců Plavecké akademie bez bariér splnilo limity na ME na Madeiře, které se poplave jako open a bude to největší závod před zářijovou paralympiádou“, komentuje výsledky Jan Nevrkla, předseda a šéftrenér Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB.

Strahov Cup je závěrečným závodem Českého poháru v plavání tělesně postižených sportovců. Jeho výsledky byly vyhlášeny během sobotního galavečera v Menze SÚZ ČVUT na Strahově. Ceny nejlepším plavcům roku 2015 předali Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, společně s Boženkou Jirků, ředitelkou Nadace Charty 77, Lukášem Pollertem, legendou českého sportu, a Martinem Kovářem, čtyřnásobným paralympijským vítězem, od něhož se celý plavecký program KONTAKTU bB odvinul a díky němuž dnes plave ve střediscích a plaveckých klubech KONTAKTU bB na 300 osob s postižením.

Radka Kučírková

M: 602 179 011