Letošní osmnáctý ročník jednoho z největších turnajů ragby vozíčkářů na světě Rugbymania 2017 přivítá národní tým Kanady, země, která je kolébkou tohoto paralympijského sportu. V České republice již zástupci kanadského ragby byli, v roce 2006 do ČR zavítal Marco Dispaltro, který byl asistent trenér kanadského národního týmu s Patricem Simardem, hráčem, který je stále součástí kanadské reprezentace a uspořádali velké soustředění hráčů ragby vozíčkářů v Ostravě. Spolupráce s Marcem pomohla pár hráčům k novým vozíkům a Marco s Patricem zase poznali ostravský smažený sýr nebo steak „Kanada“. O dva roky později, na turnaji Rugbymania 2008, ještě v dresu Prague Robots nastoupil Fabian Lavoie, v tu dobu jeden z nejrychlejších hráčů planety. A letos, téměř po deseti letech máme na Rugbymanii celý národní tým Kanady jejichž vítězství na Mistrovství světa v roce 2002 bylo zdokumentováno ve filmu Murderball, což je původní název tohoto sportu. Kanadskou reprezentaci v první lize ještě doplňují národní týmy Francie (Bluelink), Dánska (KnockOut Vikings), Nizozemska (Flying Dutchmen), Švýcarska, Německa a dva namixované týmy z hráčů z celé Evropy – Prague Robots a Lofric Flying Wheels, ve druhé lize potom nastoupí dva české týmy Captains a The Gunners společně s polskými Four Kings, dánským Aarhus BurnOut a maďarskými WildBoars.

 

Turnaj je přínosný jak pro začínající, tak pro reprezentační hráče, zvláště pak pro naše domácí, kteří potřebují po neúspěšném mistrovství Evropy skupiny C novou motivaci. Je to jedinečná příležitost, jak si zahrát, nebo alespoň vidět ragbyové zápasy světové úrovně“ komentuje David Lukeš, ředitel turnaje a trenér reprezentace ČR.

Wheelchair rugby (nebo také Murderball či Quadrugby) je hra pro 2 týmy, každý o čtyřech hráčích. Všichni hráči musí být na vozících a musí být klasifikováni podle platného klasifikačního systému. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit 8. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne nebo přejede brankovou čáru s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vyhlášen za vítěze. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných 4 částech (každá část se hraje na 8 minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí.

První liga se odehraje celá v multifunkční hale Jedenáctka (Mírového hnutí 3, 149 00 Praha 11), druhá liga odehraje své páteční zápasy v hale TJ BohemiansIzraelská 6, Praha 10.

Zahajovacím zápasem je zápas Prague Robots vs. Lofric Flying Wheels ve čtvrtek 16. 11. 2017 od 19:30 v hale Jedenáctka

Pro více informací můžete kontaktovat:

David Lukeš – 602 952 100

Radka Kučírková – 602 179 011

Pozvani League One League Two