K silničnímu závodu nastupovali Patrik i Katka se střízlivě optimistickým očekáváním a s odhodláním zlepšit umístění z časovky. Odstup od medailistů v časovce dával  naději a letošní výsledky v silničních závodech, především u Patrika, napovídaly, že by se sen o medaili mohl splnit. Obě kategorie startovaly ráno v osm hodin, kdy teplota byla ještě snesitelná, ale velice rychle se oteplilo a na konci závodu již zase bylo pořádné horko. Katce bohužel vzápětí po startu odjel "vláček" soupeřek a po většinu závodu bojovala na trati sama bez možnosti si odpočinout v háku za ostatními. Její kategorie jela 5 kol a do konce 3. kola zůstávala možnost vylepšit 6. místo z časovky otevřená. Pak ale Katce rychle docházely síly a bylo z toho sedmé místo, když se oproti časovce před Katku dostala i Číňanka Li.


Patrik nastupoval k závodu jako vítěz obou silničních závodů, které se jely v rámci letošního Světového poháru a jako vedoucí muž žebříčku UCI a tudíž chtěl od začátku figurovat na špici a pokusit se nenechat nikoho ze svých soupeřů odjet. Start se mu vcelku podařil, v polovině prvního okruhu vystřídal v čele Jihoafričana Du Preeze a zdálo se, že vše jde podle plánu. Pak se ovšem trať začala zvedat a brzy se ukázalo, že v pondělí měli soupeři více sil. Chvilku ještě bojoval o třetí místo s Finem Polvim, ale první okruh již končil na čtvrtém místě s významnou ztrátou na medaile. Zbylé dva okruhy sice bojoval, ale ve finále ho ještě předjel další Fin Sopanen a na cílové pásce skončil pátý. Bohužel, skvělá sportovní forma, která provázela Patrika prakticky po celou sezónu, ho na MS opustila a výkon postrádal lehkost a změnil se v boj s náročnou tratí místo boje se soupeři o medaile.

Přestože výsledky v Greenville zaostaly za očekáváním (u Patrika určitě), účast v Greenville byla pro české handbikery obrovskou zkušeností a jsem si jist, že jim v dalších závodech pomůže v posunu na medailová umístění a dodá správnou motivaci do těžkého tréninku.

Richard Jahoda