Historie sportu v zahraničí

Hokej na elektrickém vozíku je mladým sportem. V první polovině sedmdesátých let se v Nizozemí na některých Mytyl školách vyskytla snaha vyhovět potřebám většinou těžce tělesně postižených mladých lidí, kteří se chtěli věnovat sportu. Vzhledem k omezením těchto mladých lidí byla vybrána hra, při které se používá hokejka z lehkého materiálu. U lidí, jejichž funkce ruky nedovoluje ovládat hokejku, je tato hokejka připevněna na vozík. Později byla v Arnhemu pro tuto skupinu hráčů vyvinuta vlastní hokejka: T-hokejka. Protože se při hře používá hokejka, bylo pro hru vymyšleno jméno hokej na elektrickém vozíku. Jelikož se ukázalo, že se na více místech rodil nový sport, byly z iniciativy několika učitelů sportu spolu se Stick Drivers uspořádány dva pilotní turnaje ve Východním Nizozemí (14.12.1978 v Enschede, 19.12.1979 v Nijmegenu). Tyto turnaje měly za cíl stanovit pravidla hry tohoto sportu a zvážit možnosti hry pro tento sport. Toto vše velmi pomohlo vývoj E-hokeje: nejdříve byl sestaven první herní řád a později byla v roce 1981 odstartována první soutěž v Severovýchodním Nizozemí.

Vůbec první turnaj se hrál 09.10.1981 v Arnhemu: hokej na elektrickém vozíku jako soutěžní sport se stal skutečností.

Vývoj poté kráčel kupředu velkým tempem. V roce 1982 došlo k rozšíření soutěže i do dalších regionů. Vítězové regionů se spolu utkávají během Národního šampionátu, který se poprvé konal v Utrechtu 26.05.1982. Počet klubů rychle stoupá. V roce 1984 jsou již vytvořeny dvě skupiny soutěžních týmů, o dva roky později dokonce i třetí. V roce 1987 vývoj E-hokeje pokročil natolik, že byla vedle regionální soutěže založena i soutěž státní: Super liga, kde hrají nejlepší týmy Nizozemí. Na rozdíl od regionálního dění se soutěže v Super lize nehrají formou turnajů. Každý tým hraje doma a venku. Cílem tohoto stylu je zajistit vyšší úroveň E-hokeje: protože se hraje pouze jeden zápas denně, může se tým plně soustředit na svého protivníka. (Ostatně se od roku 1995 z důvodu vysokých nákladů zase hraje formou turnajů). Hrací doba je stanovena na dvakrát dvacet minut, na rozdíl od regionů, kde má zápas dvě poloviny o deseti minutách. Po dvou letech dochází k další diferenciaci: velikost týmu je stanovena na pět hráčů; hrací pole je zvětšeno do rozměrů basketbalového hřiště a branka je umístěna na hřiště. Touto změnou je zamýšleno zajistit větší variaci ve způsobu hry a tím i více taktických možností.

Rok 1990 je pro E-hokej rokem vrcholovým. Toho roku se v Nizozemí v Assenu konaly Světové hry pro handicapované sportovce. E-hokej dostal možnost se během tohoto dění prezentovat v předváděcím zápase a pro tuto příležitost byl poprvé zformován nizozemský tým. V Arnhemu se konaly dva selektivní tréninky; po prvním tréninku zůstalo čtrnáct nejlepších hráčů. 23.07.1990 tento výběr hrál v Assenu. To byl první krok na mezinárodní scénu!

Bohužel měl výstup v Arnhemu slabé pokračování. Nizozemský tým byl ještě dvakrát povolán: jednou pro předváděcí zápas 27.01.1991 proti Německu (kde se E-hokej také hraje) a ještě jednou pro vzájemný předváděcí zápas 27.07.1993. Po roce 1993 byl národní tým postupně zapomenut.

Až v roce 1998 dochází ke změně. V Utrechtu se – paralelně k „normálnímu“ světovému hokejovému šampionátu pro muže a ženy – budou konat Světové hry E-hokeje. Celkem bude zastoupeno deset zemí, mezi nimiž samozřejmě i Nizozemí. K přípravám bylo přistoupeno profesionálně. Začátkem února se konal první selektivní trénink. Poté nizozemský tým ještě několikrát trénoval a v květnu se mělo ukázat. Očekávání nizozemského týmu byla vysoká. V napínavém finále byla podtržena hodnota ca. pětadvacetiletého vývoje: přesně šestnáct let poté, co byl v tom samém města pořádán první nizozemský šampionát, 24.05.1998 Nizozemí vyhrálo první oficiální Světové hry E-hokeje.

Vedle vývoje na sportovním poli dochází i k rychlému vývoji na poli kontaktů. Otázka sponzorování je čím dál důležitější. Nizozemský tým hrál během Světových her na sponzorovaných vozících a také kluby stále více spolupracují s dodavateli vozíků.

Myšlenkou v pozadí je, že s lepším materiálem se dá hrát na vyšší úrovni. Je jasné, že i tento vývoj přispívá k dospívání E-hokeje: rychlé, manévrovatelné vozíky, navíc vybavené ochranným materiálem speciálně vyvinutým pro sport, přispívají k vyšším výkonům hráčů. Výsledkem je lepší kvalita hry, což nakonec vede k serióznějšímu pohledu na E-hokej.

V současnosti se pilně pracuje na sestavení mezinárodních pravidel hry, aby bylo dosaženo více jednotnosti a aby se dalo lépe mezinárodně komunikovat. Je zřejmé, že E-hokej se v průběhu dvaceti let z tělocvičné hry vyvinul v seriózního kandidáta pro zařazení mezi důležité mezinárodní sporty.

Z výše uvedeného je zřejmé, že hokej na elektrickém vozíku prodělal v průběhu pětadvaceti let ten správný vývoj. Také se ale ještě musí mnoho udělat pro to, aby si tento sport na mezinárodní úrovni opravdu vybudoval své místo.

Ale i na národní úrovni se E-hokej může ještě plně vyvíjet.

 

Napsal: Sander Hilbering – autor knihy Podklady tréninku E.W.H.

kniha byla přeložena do češtiny v roce 2003 zásluhou týmu SK Akáda Janské Lázně

(Překlad knihy, kterou v této době pomohl finančně podpořit pan Michael Aalders. Knihu přeložila z holandštiny paní Valentová. Děkujeme za její podporu.)

 

EWH v České republice

Electric Wheelchair Hockey je v Česku vcelku novým kolektivním sportem pro handicapované lidi, kteří se chtějí aktivně zapojit do sportovního dění. Tento sport, u nás známý jako hokej na elektrických vozících, se v zahraničí hraje od poloviny 70. let. Hraje ho 10 zemí ze dvou kontinentů a každoročně se konají mezinárodní turnaje, ME a MS.

V České republice v současné době hrají aktivně čtyři sportovní kluby sdružené v České federace Electric Wheelchair Hockey o. s. Do Česka se tento atraktivní sport dostal prostřednictvím členů SK Akáda Janské Lázně, (Petra Aliny a Vojty Kapčuka), kteří se zúčastnili v roce 2002 mezinárodní konference pořádané v Nizozemí. Tým Janských Lázní, dnes nazývaný SNOW WOLVES, vznikl v roce 2002. Druhý klub EWSC LITA SPORT Praha byl založen díky iniciativě Michala Prágra v roce 2003 a třetí družstvo se přidalo v lednu 2007 a jsou to REJNOCI ze Zlína. V roce 2009 vznikl čtvrtý klub Cavaliers Praha.

Mezi zatím nejvýznamnější EWH akce v rámci České republiky bych zařadila jako první Mistrovství Evropy 2005 pořádané v Itálii, kde se Česko poprvé představilo na mezinárodní scéně. V roce 2006 se oba české týmy zúčastnili mezinárodních klubových turnajů, EWSC LITA SPORT Praha si vybralo 17. mezinárodní turnaj v Mnichově v Německu a Snow Wolves 4. mezinárodní turnaj ve švýcarském Zürichu. Rok 2007 byl ve znamení 1. mezinárodního klubového turnaje v ČR pod vedením Snow Wolves Janské Lázně a Development Event konaném ve Zlíně. V roce 2008 se odehrála první sezóna nově vzniklé Medicco EWH ligy a česká reprezentace se již podruhé představila na Mistrovství Evropy a to tentokráte v Belgii.