Historie ve světě

První centra, kde byl realizován rehabilitační program, jehož základem byl basketbal, se nacházela na území Nové Anglie a Kalifornie. V únoru 1947 byl v Kalifornii sehrán první oficiální zápas v basketbale vozíčkářů mezi dvěmi rehabilitačními centry. V roce 1948 zaznamenal basketbal vozíčkářů další rozvoj, když birminghamský celek Flying Wheel podnikl roční turné po amerických rehabilitačních centrech. V roce 1949 byla z iniciativy profesora Nugenta z Illinoiské univerzity založena Národní basketbalová asociace vozíčkářů (NWBA), která uspořádala ještě v témže roce první národní šampionát. Historicky prvního amerického šampionátu se účastnilo šest družstev. Již rok předtím se uskutečnil basketbalový turnaj o přeborníka USA mezi družstvy válečných vysloužilců, který byl organizován Americkým sdružením válečných veteránů. Ke spojení obou mistrovství došlo v roce 1952.

Brzy poté se začal basketbal vozíčkářů šířit i do jiných zemí světa a stal se tak mezinárodním sportem. V roce 1955 se družstvo Pan American Jets představilo na mezinárodních hrách vozíčkářů ve Stoke Mandeville a zahájilo tak hegemonii amerických basketbalistů vozíčkářů na mezinárodním poli, která trvala až do konce 60. let, kdy se na paralympijských hrách a světových šampionátech začala prosazovat i jiná družstva (Izrael, Argentina). První mezinárodní organizací byla Mezinárodní federace her ve Stoke Mandeville (ISMGF), založená v roce 1957. V roce 1973 byla v USA založena Mezinárodní federace basketbalu vozíčkářů (IWBF). Tato federace dnes řídí veškeré mezinárodní soutěže a ve spolupráci s basketbalovou federací (FIBA) připravuje a schvaluje změny v pravidlech. Evropská zóna IWBF koordinuje vývoj basketbalu na území Evropy. Eurozóna organizuje mistrovství Evropy skupiny A (12 nejlepších mužstev) a skupiny B. Dále pohárové soutěže Champions Cup, André Verwaugen Cup a Willi Brinkman Cup. Pod záštitou IWBF se koná mistrovství světa a ve spolupráci s mezinárodním paralympijským výborem (IPC) paralympijský turnaj. Ženy sehrály svůj první mezinárodní turnaj v roce 1983 v Angers ve Francii a dnes mají stejně jako muži mistrovství světa i Evropy, zúčastňují se paralympiád a hrají klubovou pohárovou soutěž Women’s Championship.

 

Autor: Škaroupka Z.
Zdroj: www.wbasket.cz

 

Historie v kostce (mezinárodní)

 • po II.světové válce basketbal na vozíčku jako součást rehabilitačního programu v nemocnicích v Americe
 • 1945 - sehrán v Kalifornii první zápas mezi dvěma rehabilitačními centry
 • 1946 – Flying Wheel of Birningham podniká exhibiční cestu po USA sponzorovanou Los Angeles Herold Express
 • 1948 – 1. mistrem USA se stává California Flying Wheel
 • 1948 – PVA organizuje ve Stoke Mandeville (VB) turnaj v Netbalu Sport podobný basketbalu
 • 1949 - založena National Wheelchair Basketball Association (NWBA)
 • 1949 – vydána 1.oficiální pravidla basketbalu na vozíku
 • 1952 – 1. mezinárodní hry ve Stoke Mandeville, jejich součástí je také Netbal
 • 1957 - založena mezinárodní sportovní organizace pro vozíčkáře - International Stoke Mandeville Games Federation (ISMGF)
 • od roku 1958 Netbal nahrazuje v programu ISMGF basketbal na vozíčkářů
 • od roku 1960 basketbal na vozíku zařazen do programu paralympiád. 1. v Římě
 • od roku 1962 je basketbal na vozíku zařazen také do programu her Britského Společenství
 • od roku 1967 basketbal součástí Panamerických her
 • ženy se poprvé účastní turnaje basketbalu v rámci III. paralympiády v Izraeli 1968
 • 1970 - 1. ME v basketbale na vozíku, Bruges (Belgie)
 • 1970 – slavnostně otevřena Síň Slávy NWBA
 • 1973 – v Belgii se uskutečnil Gold Cup předchůdce MS od roku 1975 pravidelně každé čtyři roky, se změnou v roce 1986, aby se uskutečnil vždy v sudém roce mezi paralympijskými hrami. V lichých letech probíhá ME a další kontinentální mistrovství.
 • 1975 – 1. zkoušky pro držitele licence mezinárodní rozhodčí
 • 1982 – vzniká nová funkční klasifikace od H. Strohkendla
 • 1986 – společně s paraplegiky se mohou soutěží účastnit také amputáři
 • 1983 – Gold Cup se stává oficiálním MS v basketbale vozíčkářů
 • 1987 – 1. ME žen ve Francii
 • 1989 - vznik International Wheelchair Basketball Federation (IWBF), která je podsložkou ISMGF
 • 1990 – 1. MS žen ve Francii
 • v roce 1993 se IWBF osamostatnila od ISMWSF (bývalé ISMGF) a převzala odpovědost v tomto sportu
 • 1994 – 1. mezinárodní turnaj juniorů ve Stoke Mandeville
 • 1994 – ME divize „B“ ve Slovinsku
 • 1996 – vychází publikace „50 výročí basketbalu vozíčkářů“ autorem Horst Stohkendl
 • 1997 – IWBF se stává součástí FIBA
 • o IWBF zahrnuje 57 států rozdělených do 4 geografických zón – Evropa, Amerika, Asie a Oceánie, Afro-arabská

 

 • mezi světovou špičku patří družstva z USA, Kanady, Holandska, Austrálie, Francie, Itálie Německa a Velké Británie
 • veškeré mezinárodní soutěže řídí IWBF

 

VÝSLEDKY Z POSLEDNÍCH PARALYMPIÁD

2004, Atény (Řecko) - m: Kanada, Austrálie, V.Británie; ž: USA, Austrálie, Kanada

2000, Sydney (Austrálie) - m: Kanada, Holandsko, USA; ž: Kanada, Austrálie, Japonsko

1996, Atlanta (USA) - m: Austrálie, Velká Británie, USA; ž: Kanada, Holandsko, USA

1992, Barcelona (Španělsko) - m: Holandsko, Německo, Francie; ž: Kanada, USA, Holandsko

 

Autor: Válek J., Kudláček M.
Zdroj
www.apa.upol.cz


Vývoj u nás

V České republice má basketbal vozíčkářů bohatou historii. Vznikal v sedmdesátých letech jako doplněk rehabilitace v rehabilitačních ústavech v Kladrubech a Hrabyni. Se specializovanou sportovní přípravou se začalo až v roce 1984. První neoficiální mistrovství ČR se konalo v roce 1987 Hrabyni a o rok později v březnu 1988 v Praze 1. přebor ČR v basketbale vozíčkářů proběhl za účasti čtyř družstev: USK META Praha, SLOVAN Kladruby, META Hrabyně a TJ MORAVIA Brno. 

V roce 1991 proběhla ustavující schůze STK sekce PARA basketbalu, kde byl schválen návrh na nový systém soutěže pro rok 1992. Od tohoto roku se hraje Národní liga basketbalu vozíčkářů v pěti kolech odehraných systémem každý s každým. Nejúspěšnějším týmem je USK META Praha, v jeho těsném závěsu se drží družstvo SK Hobit Brno (dříve TJ MORAVIA Brno). META Hrabyně (dnes SKV Frýdek-Místek) zvítězila v ligové soutěži v roce 1993.

Dnešní podoba ligové soutěže se velmi liší, soutěž byla rozšířena o dvě rakouská mužstva, která do ustálených českých vod přinesla novou konkurenci a motivaci uspět. Výhodou je skutečnost, že obě zahraniční mužstva svojí výkonností se těm českým velmi blíží, což je pro další vývoj soutěže velmi slibné.

Vzhledem k tomu, že v České republice mají ženy nedostatečný zájem o basketbal na vozíku, je umožněno našim klubům hrát ligové zápasy koedukovaně. V naší ligové historii však zatím figuruje jediná žena, Zdena Smékalová z Hobitu Brno.

V současnosti nejsou v našich klubech ekonomické ani kádrové podmínky pro systematickou přípravu mládeže. Proto hráči po dosažení patnácti let hrají stejnou soutěž jako dospělí. Aby se tito hráči lépe uplatnili ve hře a trenér mužstva byl více motivován začínající hráče nasazovat do zápasu, mají zvýhodněnou klasifikaci odečtením jednoho bodu.

České týmy pořádají každoročně mezinárodní turnaje. USK META Praha tradičně pořádal nejstarší mezinárodní turnaj o Pohár Mladé fronty Dnes, který skončil pořádáním 20. ročníku v r. 2003. Jeho vítězem se stal SK Hobit Brno. V rámci memoriálu MUDr. V. Knapka pořádala mezinárodní turnaje META Hrabyně. Od roku 1996 celý memoriál včetně basketbalového turnaje organizuje Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Ve Frýdku-Místku probíhaly turnaje Beskydy Cup. V Brně se u příležitosti výstavy rehabilitačních a kompenzačních pomůcek Rehaprotex konal mezinárodní turnaj Reha Cup.

V roce 2002 byl založen Český pohár, tedy soutěž všech tří českých mužstev, doplněných o hráče hrající v zahraničí, kteří pochopitelně nemohou zasahovat do národní ligové soutěže. Český pohár se hraje vždy uprostřed května, pořádá jej loňský vítěz a je dobou pro uzavření a vyhodnocení klubové sezony. Zároveň startuje období přípravy reprezentačního mužstva. Dosavadní bilance mužstev v Českém poháru je vyrovnaná.

Od roku 1996 se brněnský tým účastní evropské pohárové soutěže André Vergauwen Cup - AVC a od roku 1997 se pořádá jedna ze základních skupin AVC v Brně. Dosud se však nepodařilo brněnskému týmu ze základní skupiny postoupit, přestože stál už několikrát na prahu postupu do finálového turnaje.

Brno se stalo také úspěšným organizátorem Mistrovství Evropy skupiny B v roce 2000, kde Česká reprezentace pod vedením trenérky Jitky Erbenové postoupila mezi elitních 12 celků v Evropě.

V průběhu roku 2001 se reprezentační tým s novým trenérem Martinem Kučerou připravoval na předkolo ME 2002, kde byla ve dvojzápase soupeřem českému týmu Itálie. Přes 6. tým evropského žebříčku se našemu družstvu nepodařilo postoupit. První zápas s převahou vyhrála Itálie 73:38 a ve druhém už jen Češi zkorigovali nepříznivý výsledek vítězstvím 53:51.

V lednu roku 2003 se v Brně znovu konalo Mistrovství Evropy skupiny B. Martin Kučera se svými asistenty znovu postavil mužstvo, které se utkalo s dalšími sedmi o postup mezi evropskou elitu. České národní mužstvo sehrálo několik vyrovnaných utkání, s nešťastným koncem. Těsně prohrálo s reprezentanty Turecka a Polska, s výraznou převahou však vyprovodilo z palubovky hráče Finska a Bosny-Hercegoviny a přes závěrečnou porážku se Slovinskem postoupilo ze čtvrtého místa mezi dvanáct nejlepších mužstev Evropy.

Jen půl roku na to vzlétlo letadlo s národním mužstvem na cestu do dějiště Mistrovství Evropy skupiny A na Sardinii. Tento Evropský turnaj byl vrcholem hráčské kariéry pro mnoho hráčů českého kádru. Setkání s nejlepšími hráči Evropy a světa bylo hlubokým zážitkem, stejně jako vítězství nad mužstvy Švédska a zejména Turecka, kdy vybojovali umístění mezi evropskou TOP TEN. První díl snu se reprezentantům splnil, prodloužili svoje setrvání v nejlepší evropské dvanáctce o dva roky, tedy do Mistrovství Evropy 2005 v Paříži. Ani na tuto vrcholnou soutěž se nepodařilo reprezentační výpravě odcestovat v úplném složení, chyběli střední rozehrávač Michal Stefanu a cenné jednobodové křídlo Miroslav Klečka. Mužstvo odehrálo s velkým nasazením několik vynikajících utkání, například s holandským či polským mužstvem. Bohužel se nepodařilo žádné utkání dovést do vítězného konce a české mužstvo sestoupilo zpět do skupiny B.

 

 

Česká republika má své zástupce i mezi mezinárodními rozhodčími, Tomáš Pajer je dlouhodobě řazen mezi nejlepší rozhodčí Eurozony, i Jakub Válek se na mezinárodní scéně uvedl velmi dobře. Svoje zastoupení máme také mezi klasifikátory, Gabriela Erbenová dosáhla už zlaté úrovně.

V dnešní době má 5 hráčů podepsanou smlouvu s profesionálními týmy v zahraničí (Německo, Itálie, Rakousko).

 

Autor: Škaroupka Z.
Zdroj: www.wbasket.cz

 

Historie v kostce (Česká Republika)

 • kořeny basketbalu na vozíčku jsou v rehabilitačních centrech v Hrabyni a Kladrubech
 • od roku 1984 se u nás začalo s popularizací a specializovanou přípravou
 • v této době se basketbalu věnovala družstva: META Praha, SLOVAN Kladruby, META Hrabyně a později i TJ MORAVIA Brno
 • 1987 - první neoficiální mistrovství ČR v Hrabyni
 • od roku 1992 probíhá Národní liga basketbalu vozíčkářů. Mistrem ČR se stala družstva USK (dříve VŠ) Meta Praha 6 x (1992, 1994, 1995, 1999, 2000 a 2002), SK HOBIT BRNO (dříve TJ Moravia Brno 6 x (1996, 1997, 1998, 2001, 2003 a 2004), Meta Hrabyně 1 x (1993)
 • v rámci zatraktivnění NLBV hraje s českými družstvy od r. 2004 jeden a od r.2005 dva rakouské týmy
 • sportovní kluby jsou organizačně začleněny do Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS)
 • v současnosti jsou registrována tato družstva: SK HOBIT Brno, USK Meta Praha, SKV Frýdek-Místek


Mezinárodní turnaje na našem území:

 • USK META Praha pořádá od r. 1984 turnaj o Pohár Mladé Fronty Dnes
 • SK HOBIT Brno : Reha Cup (1997)
 • Fakulta tělesné Kultury UP Olomouc od r. 1996 Memoriál MUDr. V. Knapka
 • SKV Frýdek–Místek : Beskydy Cup
 • v Brně se v letech 2000,2003 a 2010 konalo ME sk. B
 • reprezentace ČR se zúčastnila ME sk. A v roce 2003 na Sardinii (10. místo), v roce 2005 v Paříži (12. místo)

 

Autor: Válek J., Kudláček M.

Zdroj: www.apa.upol.cz