Historie sledge hokeje

Sledge hokej vznikl ve Švédsku počátkem 60. let minulého století, kde skupina nadšenců v rehabilitačním centru vymyslela první sledge. V roce 1969 se uskutečnilo první mezistátní utkání mezi týmy Norska a Švédska. Na počátku 80. let vznikl sledge hokej také ve Velké Británii a v Kanadě. Na počátku 90. let se sledge hokejová rodina rozrostla o USA, Japonsko a Estonsko. V roce 1994 se sledge hokej poprvé v historii představil na ZPH v Norském Lillehamru.

Na přelomu tisíciletí se přidaly také týmy Německa, Koreji a Nizozemska. V české Republice vznikl první tým v roce 1999 ve Zlíně. V roce 2002 se přidaly týmy Kolína a Olomouce a mohl se tak začít hrát historicky první ročník soutěže pod názvem Český pohár. Jeho prvním vítězem se stali Sedící berani ze Zlína. Rok poté vznikly další 2 týmy v Karlových Varech a Českých Budějovicích. Vítězem tohoto ročníku České sledge hokejové ligy se stal nováček z Českých Budějovic. V roce 2005 se na Českém území uskutečnilo Mistrovství Evropy, kde Česká reprezentace, v konkurenci 6 mužstev, obsadila 4. místo.

V roce 2005 přibyl do České ligy, v pořadí již 6. celek, Sparta Praha. V roce 2007 Česká Republika obsadila 2. místo na Mistrovství Evropy v Itálii. O rok později se Česká Republika zúčastnila Mistrovství Světa skupiny B v Americkém Bostonu, kde skončila na 2. místě a vybojovala si tak právo účasti na MS skupiny A konaném v roce 2009 v Ostravě. Tento turnaj byl zároveň i kvalifikací na ZPH 2010, které se konaly v Kanadském Vancouveru.

Díky 5. místu z MS se reprezentace na hry kvalifikovala a stejný výsledek zopakovala i v Kanadě. V roce 2009 vznikl nový klub ve Studénce a v roce 2011 také v Pardubicích. V sezóně 2010/2011 se stal hlavním sponzorem sledge hockeyové ligy internetový obchod Sportmall a v současné době je tedy ve sportmall sledge hockeyové lize celkem 8 týmů.