Plavci ČSTPS vezou dva bronzy

Od 2. do 7. prosince 2017 probíhalo v Mexico City mistrovství světa v plavání handicapovaných spolu s mistrovstvím světa ve vzpírání handicapovaných. Spojený světový šampionát byl původně naplánován na konec září, ale kvůli silnému zemětřesení se soutěž posunula o 2 měsíce dopředu. Změna ovlivnila nejen celkovou přípravu jednotlivých týmů na vrcholnou akci, ale i celkový počet účastníků klání, kdy po četných odhláškách plavecká část mistrovství hostila jen asi 3 stovky sportovců. I vzhledem k tomu byla konkurence menší než je na závodech této úrovně obvyklé.

Na stadion Alberca Olímpica Francisco Márquez, kde se konala i plavecká část LOH v Mexiku v roce 1968, dorazila z ČR pětičlenná výprava plavců, doplněná o realizační tým. Za ČSTPS se na MS předvedli 2 plavci, Tomáš Hlavinka na 50 m P z SK KONTAKT PRAHA a Vendula Dušková z SK KONTAKT KARLOVY VARY v disciplínách 100 m P, 100 m VZ, 400 m VZ a 200 m PZ. Vedoucí trenérkou plavců ČSTPS byla Alžběta Řehořková. Aklimatizovat se na horské prostředí a nadmořskou výšku přes 2000 metrů bylo obtížné a projevilo se to na předvedených výkonech. K optimálním podmínkách při závodě rozhodně nepomohlo ani technické zázemí bazénu, kdy přímo na startovní plochu pronikal studený vzduch. I přesto se i díky menší konkurenci na startovním poli můžeme radovat ze dvou bronzových medailí. O obě se postarala Vendula Dušková v disciplínách 100 m P a 400 m VZ, kde ji jen těsně unikla stříbrná pozice. Na polohovce skončila s nepopulární bramborou. Tomáš Hlavinka ve své jediné disciplíně výrazně zaostal za svým aktuálním nejlepším časem, nicméně vzhledem ke ztíženým podmínkám a již zmíněné nadmořské výšce je dosažený čas odpovídající.

Celkově česká výprava sesbírala na MS 8 cenných kovů. Miroslav Smrčka z ČSZPS získal stříbro a bronz, Arnošt Petráček zlato a Jan Povýšil (oba ČATHS od roku 2008) kompletní medailovou sadu.

Více informací naleznete na https://www.paralympic.org/mexico-city-2017/live-results/swimming/info-live-results/swmx17/eng/zz/engzz_swimming-daily-competition-schedule.htm a také http://www.kontaktbb.cz/ms-mexico-city-2017/t1517

Aktualizováno (Středa, 13 Prosinec 2017 14:52)